Opoziční politici, prečo nerešpektujete prianie Vašich potenciálnych voličov?

Autor: Ľubomír Skalský | 10.1.2016 o 11:51 | Karma článku: 7,94 | Prečítané:  667x

Predvolebná atmosféra a vystúpenia niektorých opozičných politikov ma prinútilo vysloviť svoj názor k voľbám. Pre mňa nie je akceptovateľný názor opozičného politika, že tohoročné voľby sme prehrali a preto pripravme sa na ďalšie.

Priznám sa, že jedným z akcelerátorov napísania tohto príspevku bol pán Bugár so svojim komentárom uverejneným v „Denníku N“,  dňa18.12.2015. Nikdy som doteraz pána Bugára nevolil, ale po prečítaní jeho komentára som pochopil, prečo pani Žitňanská (ktorú si vážim tak ako pani Radičovú) prestúpila z SDKU do strany Most – Híd.

V komentári pána Bugára sa to nepíše, ale ja si myslím, že bolo obrovskou chybou, že opozičné strany nedokázali pred voľbami uzavrieť koalíciu. Nedokázali to preto, že sa lídri opozičných strán riadili osobnými a straníckymi záujmami a nerešpektovali prianie svojich voličov, poslať Fica a SMER-DS na smetisko politických dejín. Viacerí lídri opozičných strán si aj dnes namýšľajú, že oni sú tí správni lídri celej opozície. Je to úbohé. Nakoniec, voliči už o dva mesiace rozhodnú, kto je líder pravice. Opakujem, svojim zahľadením sa do seba ste zabili hlavný cieľ opozície a prianie svojich voličov: odstaviť Fica od moci.

Nebudem tu nariekať nad rozliatym mliekom, ale zamyslím sa nad tým, čo by bolo možné ešte urobiť pre to, aby opozícia v blížiacich sa voľbách vyhrala.  Podľa môjho názoru, najdôležitejším krokom je uzavretie zmluvy medzi opozičnými stranami o povolebnej spolupráci. Najdôležitejším bodom takejto zmluvy je a musí byť záväzok, že po voľbách nebudú zmluvné strany žiadnym spôsobom kolaborovať s Ficom a so stranou Smer-DS. Voličom by to dalo (aspoň čiastočne) istotu, že tá, alebo oná opozičná strana ich po voľbách nezradí!!! Pravdepodobne už tento záväzok by opozícii zabezpečil víťazstvo v nadchádzajúcich voľbách. Podľa môjho názoru, minimálne tri opozičné strany z tých, ktoré by takúto zmluvu o povolebnej spolupráci podpísali, by získali dvojciferný volebný výsledok.

Ďalší záväzok by mal vychádzať z nekompromisného postoja ku korupcii, ktorú je nutné nekompromisne a tvrdo trestať (vrátane doriešenia predchádzajúcich káuz). To sa dosiahne len v tom prípade, ak sa urobí poriadok so súdnictvom a s prokuratúrou. Poriadok bude potrebné urobiť aj s Ústavným súdom SR, ktorý vydáva svoje rozhodnutia čoraz viac na základe politických požiadaviek a objednávok.

Jedným z dôležitých krokov boja proti korupcii a rozvoja demokracie je prijatie zákona, podľa ktorého by do parlamentu mohol byť zvolený poslanec len na jedno funkčné obdobie. Obmedzilo by to nielen nadväzovanie rôznych vzťahov s finančnými skupinami (oligarchom by sa krátkodobé investície do poslancov tak nevyplácali), ale na viac  poslanci by mohli slobodnejšie vykonávať svoj mandát, pretože by nemuseli poslušne plniť pokyny strany, za ktorú boli zvolení.

Uvedomujem si, že navrhnutý princíp by bol v súčasnosti raritou (nie v dejinách), ale raritou je aj JuDr. J. Laššáková, ktorá v parlamente palcom „usmerňuje“, ako majú poslanci za stranu Smer-DS hlasovať. Ja to vnímam ako hrubé porušenie ústavy, hrubé obmedzenie slobodného vykonávania poslaneckého mandátu. A pritom madam Laššáková sa chce stať ústavnou sudkyňou. V tejto súvislosti môžem uviesť, že som už počul aj také názory: Prečo nie? Keď madam Macejková môže byť predsedníčkou Ústavného súdu SR.

Pri posudzovaní vyššie uvedeného návrhu je potrebné si uvedomiť, že pred druhou svetovou vojnou ani v USA nebol obmedzený mandát prezidenta na dve volebné obdobia. Dnes je to bežnou praxou. Ja pre poslancov navrhujem jedno volebné obdobie aj z toho dôvodu, že rozdiel medzi prezidentom a poslancom je v tom, že prezident (premiér) rozhoduje o strategických otázkach (na aplikáciu ktorých nemusí jedno volebné obdobie postačovať) a poslanec (zjednodušene povedané) tieto rozhodnutia len potvrdzuje.

 Sú ľudia, ktorí tvrdia, že obmedzenie mandátu na jedno volebné obdobie by bolo obmedzenie práva byť volený, ale opak je pravdou. Dnes strany presadzujú opakovanú voľbu úzkej skupiny ľudí, čím nie len obmedzujú právo byť volený širšej verejnosti, ale predovšetkým majú otvorené pole pre manipuláciu poslancov. V tejto súvislosti si položme si otázku: Čo môže nového priniesť poslanec, ktorý je v parlamente viac volebných období?  Nič, ten je tam len preto, lebo sa už nevie inak uživiť. Sám si to však nikdy neprizná.

Podľa môjho názoru, nie je nevyhnutnou podmienkou, že predsedovia a podpredsedovia strán musia byť v parlamente. (Keď bude potrebné túto otázku v ďalšom rozoberiem a zdôvodním.)

Uvedomujem si, že v predchádzajúcich bodoch som stúpil na otlak aj opozičným stranám. Avšak, ak sa chcú dostať k moci, mali by ukázať, že sú skutočne lepší. Opozícia by sa mala zamyslieť aj nad ďalšími vecami. Napríklad: Ako počúvajú to, čo im voliči hovoria?

Opozícia by mala definovať aj svoj vzťah k dôchodcom. Či budú pokračovať v ich ožobračovaní, tak ako to robí Fico. (K tejto téme sa vrátim a to formou vyhodnotenia odpovede MPSVaR  SR na môj otvorený list adresovaný premiérovi – viď. môj blog zo 14.12.2014). Mali by ste si uvedomiť, že dôchodcov je viac ako milión. Sme najväčšia sociálna skupina a drvivá väčšina s nás pociťuje, že sme ožobračovaní.  A verte mi, že mnohí z nás ťažko znáša aj to, že pre Fica a súdruha Lipianského, (predsedu JDS a bývalého komunistického funkcionára) sme vhodní len na to, aby sme pre nich robili po obchodoch špicľov.

Na záver ešte poznamenám, že si uvedomujem, že uzavretie zmluvy medzi opozičnými stranami o povolebnej spolupráci je veľmi náročné a vyžaduje zodpovedný prístup. Veď je potrebné rozhodnúť, kto by mohol a mal takúto zmluvu podpísať. Musíte si odpoveď na otázku:  Je možné mať za partnera toho, kto už raz zradil, alebo podlým spôsobom podrazil  svojho partnera?

Lídri opozičných strán, v záujme mnohých občanov, potenciálnych voličov súčasnej opozície, si Vás dovoľujem požiadať, aby sta sa odosobnili od svojich a straníckych záujmov a aby ste rešpektovali naše prianie a navrhovanú zmluvu o povolebnej spolupráci čo najskôr podpísali.

Je o päť minút dvanásť.            

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník na komunikáciu a mediálne štúdiá Václav Štetka hovorí, že oligarchovia médiá skupujú výhradne kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.

KOMENTÁRE

Držme sa my len Ruska! Veď aj tam je Západ

Váhanie a spor v otázke MiG-ov naznačujú dvojtvárnosť Slovenska.


Už ste čítali?